03 Şubat 2023, 03:04 tarihinde eklendi

Her 3 Belçikalıdan 1’i, fiyat artışlarını daha fazla kaldıramayacak

Her 3 Belçikalıdan 1’i, fiyat artışlarını daha fazla kaldıramayacak

Enerji krizi ve enflasyon Belçikalıların ekonomisini sarstı. Yapılan bir ankette her 3 kişiden biri zamları kaldıramayacağını söyledi. 

Belçikalı tüketici koruma ve piyasa analizi şirketi Testaankoop tarafından yapılan araştırmaya göre, Avrupa’daki enerji krizi ve enflasyon, giderek daha fazla Belçikalıyı derin bir ekonomik çıkmaza itiyor. 

Ankete katılanların üçte biri, daha fazla fiyat artışını kaldıramayacağını söylüyor; yüzde 40, faturalarını ödemek için kenardaki birikimlerinden harcıyor. 

Yüzde 27, ayın sonunu ancak getirebiliyor ve hiç para biriktiremiyor. Her 8 kişiden 1’i ise geçimini sağlayabilmek için aile üyeleri ve arkadaşlarından borç almak zorunda kalıyor.

Ayrıca, derinleşen ekonomik eşitsizlik, Belçikalıların siyasetçilere ve kurumlara olan güvenini baltalıyor. Her 10 Belçikalıdan 7’si, enerji şirketlerinin karlarını artırmak için gereğinden fazla zam yaptığını düşünüyor.

Araştırmaya göre mevcut ekonomik kriz, Brüksel ve Valon Bölgesi sakinlerini, işsizleri ve kadınları daha çok etkiliyor. Testaankoop sözcüsü Laura Clays, ‘Hükümetin araştırma sonuçlarını gerçekten ciddiye almasını umuyoruz’ açıklamasında bulundu. 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *