14 Mart 2023, 13:01 tarihinde eklendi

Partilerin Seçim İttifakı 

Partilerin Seçim İttifakı 

Oylar ekranlarda değil, sandıklarda kullanılacak
6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilimiz etkileyen deprem ülkeyi yasa boğdu. Resmi açıklanan rakamlara göre 50 bine yakın insanımız hayatını kaybederken, 100 bini aşkın vatandaşımız yaralandı.
Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Sabah 04.17’de yaşanan depremin ardından Türkiye’nin gündemi depreme odaklandı.

Kameralar depremin yaşandığı illere çevrildi, TV ekranları deprem gündemiyle canlı yayınlar yaptı. Halk bir seferberlik başlattı. Belki Türkiye tarihinde böylesi bir dayanışma gerçekleşmemişti. Türkiye depremle yattı, depremle kalktı.
Tüm azalarımızla deprem bölgesine kilitlenmişken, elbette ki Türkiye’nin bir gündemi de seçimlerdi. Belki ilk günler ve haftalar depremin acılarını yaşıyorduk, bir yanıyla da aklımız seçimlerde kalmıştı.
Ara ara bunun sinyallerini verenler de yok değildi.

Seçimler ne olacak?
Kim, kiminle ittifak kuracak?
Depremden kim ne kadar kazanım sağlayacak?

Depremin seçimlere etkisi ne olacak? Diye kafaları kurcalayan sorular...

Henüz depremin üzerinden bir ay bile geçmemişken, henüz acılar dinmemişken, henüz enkazlar kaldırılmamışken, henüz ulaşılmayan, kimliği tespit edilemeyen, ailesi bulunamayanlar, henüz insanların taziyeleri bitmemişken, Türkiye gündemi seçimlere evrildi. 

Elbette ki seçime girme yeterliliğine sahip tüm siyasi partiler, seçim hazırlığını yapacak, seçimin doğasında olan ittifak arayışları, pazarlıklar, vaatler olacak. Ülkenin geleceğine dair sözü olan konuşacak. Projesi olan ortaya koyacak.
Netice itibariyle halk sandığa gidecek ve bir tercihte bulunacak. Halkın bu tercihini etkilemek, lehine oy kullanmak için partilerin mücadelesi olacak. 
Bu ittifak arayışlarının trafiği yoğunlaştı. Ekranlar buna kilitlendi. Kamuoyu oluşacak ittifakları merak ediyor. İttifaklar için 10 Nisan tarihine kadar bir süre var. Şu an yaşanan siyasi gündem göz önünde bulundurulursa, ittifakların bir iki hafta içerisinde netleşeceği kanaatindeyim. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yüzde 7’lik baraj sisteminin getirdiği zorunluluk nedeniyle barajın altında kalacağını düşünen ve mecliste temsiliyet hakkını elde etmeği arzulayan partiler, ilkesel olarak veya düşünce bazında kendisine yakın gördüğü herhangi bir ittifakın içinde yer alacaktır. 

Bundan sonrada bu ittifak arayışları hızla devam edecek. Türkiye 61 gün daha seçimle yatıp, seçimle kalkacak.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *